Home Küresel Çevre Avustralya Yangınlarında 3 Milyar Hayvan Zarar Gördü

Avustralya Yangınlarında 3 Milyar Hayvan Zarar Gördü

3223
0
australia fires nasa
australia fires nasa

Bilim insanları, geçtiğimiz yılın sonunda yaşanan yıkıcı Avustralya yangınlarının 3 milyar hayvanın ölümüne ve yaralanmasına neden olduğunu açıkladı.

Dünya Doğayı Koruma Vakfı (WWF) tarafından yapılan açıklamada, “modern tarihin bilinen en büyük vahşi doğa facialarından biri” olarak adlandırılan Avustralya yangınlarında 3 milyar hayvanın öldüğü veya yaralandığı belirtildi.

Avustralya’nın dört bir yanını kaplayan mega yangınlar, en az 33 kişinin de ölümüne neden olmuştu. Küle dönen ormanlık arazilerde yaşayan memeliler, sürüngeler, kuşlar, kurbağalar ve daha birçok hayvan ölümden kaçamadı.

Bilim insanlarının yaptığı analizler, mega yangınların en şiddetli olduğu Ocak ayında sadece Yeni Güney Galler ve Victoria eyaletlerinde 1,25 milyar canlının öldüğünü ortaya koydu.

Analizlere göre, Eylül 2019 ile Şubat 2019 arasındaki mega yangınlarda 11,46 milyon hektar alan küle döndü. Söz konusu miktar, neredeyse İngiltere kadar bir alanı temsil ediyor (13,03 milyon hektar).

Avustralya’nın 10 üniversitesi tarafından toplanan verileri analiz eden ekipte yer alan Profesör Chris Dickman, “Yangınların izlediği rotada yaklaşık 3 milyar canlının olduğunu düşündüğünüzde ortaya çıkan kaybı düşünmek güç” ifadesini kullandı. Ölen hayvan sayısını henz kesin olarak tespit edemediklerini belirten Dickman, yetersiz sığınacak yer ve gıda bulunmaması nedeniyle birçok hayvanın mega yangından kaçamadığını belirtti.

Yapılan tahmin, faciadan önce vahşi doğadaki yaşam alanlarında yapılan popülasyon sayımı ve tahminlerine dayanıyor. Hesaplanan verilerde, ommurgasızlar, balıklar ve kamplumbağalar gibi bazı hayvan grupları da yer almıyor.

Yangınlarda Ölen veya Yaşam Alanı Yok Olan Hayvanlar:


Sürüngenler – 2,46 milyar
Kuşlar – 180 milyon
Memeliler – 143 milyon
Kurbağalar – 51 milyon

Kaynak: WWF

Yaşam Alanlarının Büyük Kısmı Yok Oldu

Avustralya hükümeti, Şubat ayında acil yardıma ihtiyacı olan 113 hayvan türü bulunduğunu belirtmişti. Belirtilen hayvan türlerinin tümü, kıtanın güney ve doğusunu kaplayan orman ve çayır yangınları nedeniyle yaşam alanlarının en az 30%’unu kaybetti. En çok yardıma ihtiyaç duyan hayvanların başında koala ve kangurular gelirken, kuşlar, balıklar ve kurbağa türlerinin de büyük zarar gördüğü ifade edildi.

Avustralya hükümeti vahşi doğayı canlandırmak için 35 milyon dolar ayırırken, çevreciler hükümetin doğayı koruma yasalarını artırması gerektiğini belirtti. Yangınlar hakkında kraliye komisyonu tarafından soruşturma başlatılırken, sonuçların Ekim ayında açıklanması bekleniyor.

Bilim insanları, Avustralya mega yangınlarının iklim değişikliğinin artan etkisine işaret eden en büyük delillerden biri olduğunu belirtiyor. Araştırmacılar, küresel alanda yangınların neden olduğu dumanların 445’ten fazla kişinin ölümüne neden olduğunu da not düştü.

İlginizi Çekebilir

SOURCEBBC
Previous articleAntarktika Deniz Yatağında İlk Kez Metan Sızıntısı Tespit Edildi
Next articleMars’tan 600 Bin Yıl Önce Kopan Kaya Parçası Evine Dönüyor
Müfit Yılmaz Gökmen
Editörlük kariyerine 2009'da hurriyet.com.tr dış haberler masasında başladı. Şubat 2012'de ntvmsnbc (ntv.com.tr) bilim-teknoloji editörü oldu. İki yıl süren bu tecrübenin ardından iki yıl Al Jazeera Türk bilim-teknoloji editörlüğü yaptı. Bugün DijitalX'in yanı sıra bugün farklı mecralar için de içerik üretmeye devam ediyor.