Home Teknoloji Bilgisayar Airdrop nedir ? KYC nedir ? Airdroplar nerelerden takip edilir ?

Airdrop nedir ? KYC nedir ? Airdroplar nerelerden takip edilir ?

3576
0
airdrop bitcoin kyc dijitalx 001
airdrop bitcoin kyc dijitalx 001

Kripto dünyasında airdroplar ile herhangi bir ücret ödemeden kripto para sahibi olabilir. Kendinize küçük yatırımlar yapabilirsiniz.

Airdropların genel olarak 2 sebebi bulunuyor. Airdroplar, forklar ile elinizde olan coin miktarına bağlı olarak yeni oluşacak olan coinden ücretsiz bir şekilde size belli bir miktar gönderilmesi. Bir diğer yöntem ise henüz yolun başında olan ve borsaya girmemiş coinlerin tanıtım ve dikkat çekmek amacıyla ellerindeki coinlerin bir kısmını ücretsiz bir şekilde dağıtması.

Güncel olarak şu anda Blockchain.com adresinde bir airdrop bulunuyor. Blockchain.com geçtiğimiz günlerde kullanıcılarına 125 milyon dolar değerinde Stellar(XLM) dağıtacağını duyurdu.

Blockchain.Com toplamda 500 milyon adet XLM dağıtacağını belirtti. Her üye için 25$ değerinde Stellar dağıtan borsanın tek şartı işe mobil uygulamanın indirilmesi ve KYC yapılması.

KYC nedir?

Kripto para borsalarında KYC ”Know Your Customer” anlamına gelmektedir. KYC işlemini sağlayabilmek için gerekli olan bilgiler, tam ad, adres, vatandaşlık, banka hesap özetleri, faturalar, belirli bir kod içeren bir fotoğraf gibi ayrıntıları içerebilir. Bu, bazı müşterilere karmaşık gelebilir ve bazılarını da rahatsız edebilir. Ancak bu tür bilgiler, şirketlerin farkında olmadan kara para aklama, terörizm eylemlerini önlemesini sağlar.

KYC, bugün küresel alanda sanal para işlemleri gerçekleştiren her türlü firmanın altyapısı için en kritik basamağı temsil etmektedir. Binlerce müşterinin kimliğinin doğrulanması, geçmişlerinin taranması, gerçekleştirdikleri işlemlerin takibi ve işlemlerin tam güvenliğinin sağlanması için şarttır. Bulut ve Büyük Veri teknolojileri kullanılarak içinden çıkılması mümkün olmayan evrak işlerini ortadan kaldıran KYC prosedürleri, sanal para borsaları, bankalar ve sanal para işlemleri kullanan firmalar tarafından gerçekleştirilmektedir.

KYC’nin en standart basamaklarından biri, sanal para borsalarında hesap yaparken kimlik kontrolü için kimlik kartının iki yüzünün taranarak sisteme girilmesidir.


Previous articleBirçoğumuzun Hayali: Sonsuza Kadar Yaşayabilecek Miyiz?
Next articleNASA’nın “Mars evi yarışmasında” üç finalist belli oldu
Erman Mutlu
Kripto para, blockchain ve teknoloji konularıyla ilgili 2019 yılından Dijitalx'de içerik üretiyor.